« راه گاماس گاماس پينکفلويديشی | صفحه‌ی اصلی | مصدق »

June 16, 2005

فرق مقياس زمان دموکراسی با مقياس عمر آدم‌ها

«اصلاحات یعنی اینکه الان از حقوق زنان حرف بزنیم٬ بخواهیم یه رییس جمهور تحصیل کرده داشته باشیم وتمرین گفتمان کنیم در حالی که ۸ سال پبش اصلا نمیدونستیم این کلمه یعنی چی. دموکراسی یعنی حکومت مردم بر مردم. مردم ما تجربه حکومت کردن نداشته اند. وقتی تجربه نداریم٬ وقتی تمرین نمیکنیم٬ رای نمیدیم٬ یعنی حاضریم همین نیمچه حقی رو هم که داریم تسلیم کنیم. و به نظر من اگه به رفسنجانی رای بدیم عین اینه که یه تابلوی بزرگ بزنیم بالاسر ایران که:« این ملت از تو سری خوردن و دیکتاتور داشتن خوشش میاد. نیاز به شاه داره» در صورتی که رای دادن به معین یعنی من از تکیه بر شخص گذشته ام. قهرمان پروری نمیکنم و انتظار معجزه هم ندارم. یعنی که نمیخوام شخص بر من حکومت کنه. دارم یک جریان رو انتخاب میکنم. دسته ای از مردم رو...مردم بر مردم.

از نظر من رای ندادن تحریم انتخابات نیست . در واقع رای دادن به رفسنجانیه. شما هر اسمی روش بزارین و هر دلیلی داشته باشین نتیجه مستقیم رای ندادن همینه. من میتونم تمام بلاهایی که به عنوان زن ایرانی سرم اومده یادم بیاد و از دست آقای خامنه ای هم که میگه « رای شما رای به نظامه » حرصم بگیره یا فکر کنم خاتمی باید معجزه میکرد و عصبانی بشم و رای ندم یا اینکه میتونم به جای فکر به اشخاص به جریان فکر کنم ٬ به ۵۰ سال آینده مملکتم و فکر کنم میخوام چه میراثی با این رایم بگذارم. دیکتاتور مداری؟ بیصبری و در جا زدن یا کمک کردن به ادامه یک روند صحیح؟

25 سال توی تاریخ یه مملکت هیچی نیست چه برسه به ۸ سال حکومت خاتمی. وقتی از نهادینه شدن دموکراسی حرف میزنیم باید یادمون باشه که مقیاس زمانش با مال عمر آدمها فرق میکنه. برای من و تو ۸ سال خیلیه. برای یه ملت ۳۰۰۰ ساله هیچی نیست.»

از وبلاگ گلخونه

مطالب مرتبط

نظر بدهيد

(نظر شما پس از تأييد منتشر خواهد شد. نيازی به دوباره فرستادن نظر نيست.)